Zaključek projekta Creation POP – Družbeni recept za kreativni pristop: spodbujanje dobrega počutja starejših preko kreativnih medgeneracijskih aktivnosti

30. septembra 2024 smo zaključili s projektom Erasmus+ K2 “Creation POP – Družbeni recept za kreativni pristop: spodbujanje dobrega počutja starejših preko kreativnih medgeneracijskih aktivnosti”.

V okviru projektnega partnerstva smo pripravili 5 projektnih rezultatov:

  • Poročilo o razumevanju potreb starejših in kako podpreti njihovo socialno vključenost
  • Študija medgeneracijskih učnih dejavnosti za socialno vključevanje starejših
  • Creation POP metodologija
  • Creation POP zbirka orodij
  • Creation POP platforma

Vsi rezultati projekta so dostopni tukaj: https://creationpop.eu/sl/resources/

Veseli bomo, če boste rezultate pogledali, prebrali in jih tudi uporabili.

Prav tako bomo veseli vsake povratne informacije.

1. oktober, mednarodni dan starejših

Letošnji slogan je Staranje z dostojanstvom

Staranje prebivalstva je pomemben globalni trend, ki je krepko navzoč tudi v Sloveniji. V začetku leta 2024 je bilo starejših od 65 let 22 % prebivalstva, s čimer se uvrščamo nad povprečje EU. Projekcije kažejo, da se bo do leta 2050 število starejših nad 65 let več kot podvojilo. To bo bistveno spremenilo potrebe po plačani in neplačani podpori v formalnih in neformalnih okoljih.

Z večanjem deleža starejše generacije se bo močno povečalo povpraševanje po celovitih storitvah zdravstvenega varstva, oskrbe in socialne podpore. Vse bolj pomembne bodo skupnostne storitve. Pri tem pa je pomembno tudi to, da bo sistem oskrbe in podpore usmerjen v zagotavljanje osnovne človekove pravice – dostojanstva.

Objava prostega delovnega mesta

Gerontološki raziskovalni inštitut objavlja naslednja prosta delovna mesta:

  1. STROKOVNI SODELAVEC (m/ž) v Domžalah

Pogoji za zasedbo delovnega mesta:

  • zaključena vsaj 6/2. stopnjo izobrazbe skladno z Uredbo o uvedbi in uporabi klasifikacijskega sistema izobraževanja in usposabljanja,
  • dodatna znanja, pridobljena z usposabljanjem/izobraževanjem/specializacijo v skupnem trajanju najmanj 50 ur s področij motivacije, opolnomočenja socialnih, funkcionalnih in delovnih kompetenc, vedenjsko kognitivnega pristopa, transakcijske analize, gestalt terapije, sistemske družinske terapije, relacijske družinske terapije, realitetne terapije, logoterapije ipd.
  • najmanj 2 leti delovnih izkušenj v zadnjih 5 letih na področju opolnomočenja, dviga motivacije in/ali krepitve socialnih, funkcionalnih in delovnih kompetenc oseb.

Delo bo zajemalo: delo na projektu socialna aktivacija+ ZAktivno, delo na managementu projekta in koordinaciji projektnih aktivnosti, udeleževanje sestankov projektne skupine ter delo na projektnih rezultatih. Predvidena osnovna plača: 2.745,00 EUR bruto.

Pogodba o zaposlitvi bo sklenjena za določen čas, in sicer za čas trajanja projekta od 1. 9. 2024 do 31. 7. 2027.

Prijave z življenjepisom in dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljite na e-naslov gerinstitut@gmail.com ali na naslov GERONTOLOŠKI RAZISKOVALNI INŠTITUT, Radio cesta 11, Domžale. Prijave pričakujemo do 25. 8. 2024.

2. PROJEKTNI SODELAVEC (m/ž) v Domžalah

Pogoji za zasedbo delovnega mesta: najmanj 6. stopnja izobrazbe ter 5 let delovnih izkušenj, priporočljivo z ranljivimi skupinami.

Delo bo zajemalo: delo na projektu socialna aktivacija+ ZAktivno, administrativno-tehnične naloge. Predvidena osnovna plača: 1.900,00 EUR bruto.

Pogodba o zaposlitvi bo sklenjena za določen čas, in sicer za čas trajanja projekta od 1. 9. 2024 do 31. 7. 2027.

Prijave z življenjepisom in dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljite na e-naslov gerinstitut@gmail.com ali na naslov GERONTOLOŠKI RAZISKOVALNI INŠTITUT, Radio cesta 11, Domžale. Prijave pričakujemo do 25. 8. 2024.

Kampanja „Demenca – od ozaveščenosti do akcije“

Doc. dr. Barbara Grintal je s svojim prispevkom Demografski trendi in pomen kreativnosti pri preventivi za demenco sodelovala v kampanji “Demenca – od ozaveščenosti do akcije”. Kampanjo je organiziral Zavod Pomni z namenom ozaveščati o preventivnih aktivnostih za preprečevanje in zakasnitev demence ter širiti informacije o zgodnjem odkrivanju in hitrem ukrepanju.

Poudarila je trenutne demografske trende, ki vplivajo na demenco: nižja stopnja rodnosti, rastoče starejše prebivalstvo in daljše življenje. Ravno zaradi tega je pomembna socialna vključenost, ki vpliva na dobro počutje in zdravje starejših odraslih, ustvarjanje podpornega okolja, ki sprejema bolezenska stanja ter tendenca k aktivnemu staranju, kjer posameznike vključujemo v različne kreativne aktivnosti. V okviru projekta C-POP bomo razvili aktivnosti, ki bodo temeljile na kreativnosti in prispevale k socialni vključenosti starejših odraslih v širšem evropskem prostoru. 

Več o samem dogodku lahko preberete v članku na RTV SLO https://www.rtvslo.si/dostopno/demenca-naj-ne-predstavlja-strahu-ampak-izziv/704667

Foto naslovne slike: Zavod Pomni

Creation-POP Metodologija – kreativni pristop za vodenje medgeneracijskih skupin

Projektno partnerstvo C-POP želimo s priročnikom Creation-POP Metodologija prispevati k področju gerontologije in izobraževanja odraslih s tem, da ponudimo način, kako v participativne medgeneracijske skupinske aktivnosti kot socialni recept uvesti kreativne in dramske metode.

V Creation-POP metodologiji je predstavljena zamisel o participativnem gledališču, s posebnim poudarkom na tem, kako lahko metode, ki temeljijo na drami in gledališču, uporabimo za raziskovanje različnih pojavov in tematik v skupinskem okolju. Zato se metodologija ne osredotoča na ustvarjanje gledaliških predstav, temveč uporablja gledališče kot sredstvo za ustvarjanje interakcije, dialoga in medgeneracijske izmenjave.

Priročnik je dostopen na spletni strani C-POP https://creationpop.eu/sl/resources/

Foto naslovne slike: Lara Deotto Bat in Neli Nusdorfer

Creation-POP Študija medgeneracijskih učnih dejavnosti za socialno vključevanje starejših – povzetek

Projektno partnerstvo C-POP je izvedlo raziskavo o koristih medgeneracijskega/vseživljenjskega učenja za socialno vključenost starejših odraslih s kombinacijo dveh delovnih metod – teoretičnih namiznih raziskav na nacionalni, regionalni in/ali lokalni ravni ter anketiranje starejših odraslih.

Ugotovitve si lahko preberete v poročilu na spletni strani C-POP https://creationpop.eu/sl/resources/

Foto naslovne slike: Lara Deotto Bat in Neli Nusdorfer

Creation-POP Poročilo o razumevanju potreb starejših in kako podpreti njihovo socialno vključenost

Projektno partnerstvo C-POP je pripravilo poročilo, ki obravnava trenutni evropski socialno-demografski scenarij in s tem povezane spremembe na družbeni ravni. Prinaša pregled literature o širokem konceptu dobrega počutja starejših in aktivnega staranja, osvetljuje oblike podpore starejšim (vključno z medgeneracijsko podporo), kreativnost kot socialno predpisovanje v korist starejših, znanje in modrost starejših ter staranje. Poleg tega so opisani konteksti aktivnega staranja v vseh partnerskih državah, kjer so poudarjeni kontrasti in podobnosti v politiki in praksi.

Celotno poročilo si lahko preberete na spletni strani C-POP https://creationpop.eu/sl/resources/